urlop macierzyński

Wiele kobiet chce łączyć karierę zawodową z życiem rodzinnym – a za tym idzie również wychowywanie dziecka. Niestety, ale wciąż panie nie wiedzą o tym jakie przysługują im prawa oraz z jakich obowiązków powinny się wywiązać idąc na urlop macierzyński. To dotyczy niemal każdej profesji, także osób zatrudnionych w roli kierownika regionalnego.

Warto pamiętać o tym, że każda mama na urlopie macierzyńskim może liczyć na sto procent wysokości wypłaty w ciągu pierwszy dwudziestu tygodni. Podstawa, która jej się należy to wymiar przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia na okres dwunastu miesięcy, które poprzedzały narodziny dziecka. Warto pamiętać o tym, że każda kobieta może liczyć na sto procent podstawy w trakcie trwania urlopu macierzyńskiego, a także na sześćdziesiąt procent podstawy w trakcie trwania urlopu rodzicielskiego. Taka zależność występuje, kiedy mama nie złoży w ciągu dwudziestu jeden dni od porodu odpowiedniego wniosku o zasiłek macierzyński.

Panie mogą liczyć również na drugi wariant, w których mogą uzyskać osiemdziesiąt procent podstawy przez cały okres zasiłkowy. To jest możliwe, o ile w ciągu dwudziestu jeden od czasu porodu pracownik złoży odpowiednie pismo, w którym będzie wnioskować o udzielenie urlopu rodzicielskiego tuż po urlopie macierzyńskim. Ciekawym rozwiązaniem jest to, że z urlopu rodzicielskiego może skorzystać również ojciec dziecka. Rodzicom łącznie przysługują trzydzieści dwa tygodnie urlopu i ten czas jest nieprzekraczalny. Warto pamiętać również o tym, że panie powinny udostępnić Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych odpowiednie dokumenty w związku z zasiłkiem macierzyńskim.

Zostaw komentarz