zarobki

Warto wiedzieć o tym, że w każdej umowie o pracę jest możliwość określenia wysokości pensji na kilka sposobów. Można na przykład podać stawkę miesięczną, która będzie stała albo godzinową. Może być również zmienna albo zależna od liczby przepracowanych dni w konkretnym miesiącu. Ten wybór będzie miał bardzo istotny wpływ na to jaka będzie wysokość wynagrodzenia.

Temat ten powinien zainteresować w szczególności kierowników regionalnych, którzy często mierzą się z tym zagadnieniem. Kodeks cywilny jest na tyle elastyczny, że umożliwia całkiem swobodne kształtowanie umów zlecenia czy tych o dzieło. Natomiast zupełnie inaczej pod tym względem wygląda kodeks pracy, który jest dużo bardziej surowy i ściśle wynika z niego jakie informacje powinny zostać zawarte w umowie o pracę.

Co powinno zostać w niej określone? Rodzaj pracy, data zawarcia umowy, strony oraz sam rodzaj umowy (na przykład na okres próbny, na czas określony, na zastępstwo…), miejsce pracy, czyli wykonywanych obowiązków, wymiar czasu pracy, wysokość wynagrodzenia, a także termin rozpoczęcia pracy.

Istnieje możliwość wyboru rodzaju wynagrodzenia i rozliczeń. Każda z możliwości ma swoje plusy oraz minusy. Przy stawce godzinowej ta będzie zróżnicowana w poszczególnych miesiącach, ale z pewnością adekwatna do zaangażowania. To może być motywujące. Natomiast stawka miesięczna może pozwolić na pewną stabilizację. Niezależnie od tego, czy miesiąc będzie krótszy, czy dłuższy będzie się ona plasować na takim samym poziomie. Wybór zależy od człowieka i tego, czego oczekuje od swojego pracodawcy.

Zostaw komentarz