Proces rekrutacyjny przy użyciu Assessment Center

proces rekrutacyjny przy użyciu assessment centerAssessment Center jest często wybieranym narzędziem w procesie rekrutacji na stanowiska kierownicze w tym np. na Kierownika Regionalnego. Na czym polega ta metoda? Jak się do niej przygotować? Jakich błędów nie popełniać?

Assessment Center (Centrum Oceny, albo Ośrodek Oceny) polega na wielowymiarowej ocenie kandydata pod kątem kompetencji, umiejętności oraz cech osobowościowych przy użyciu specjalnie opracowanych zadań, testów i symulacji. Metoda ma na celu dokładne poznanie kandydata, jego potencjału i możliwości funkcjonowania w organizacji.

Centrum Oceny jest na tyle skomplikowany, że tak naprawdę nie da się w jakiś specjalny sposób do niego przygotować. Specjaliści radzą, żeby przede wszystkim być sobą. Nie ukrywać swoich zalet, nie próbować grać kogoś innego. Pomimo stresu, który z pewnością towarzyszy każdemu najważniejsze jest zachowywać się naturalnie. Tak naprawdę ciężko jest oszukać asesorów, a jeśli nawet nam się to uda, to niekoniecznie będziemy czuć się dobrze na zajmowanym przez siebie stanowisku, które wymaga zupełnie innych kompetencji niż tych posiadanych przez nas.

Osoby odważne i pewne siebie zazwyczaj lepiej wypadają w zadaniach wchodzących w skład Assessmentu, jednakże w nieśmiałych kandydatach wprawieni rekruterzy dostrzegą ukryty potencjał zawodowy. To kto zostanie zatrudniony na określone stanowisko, zdecydują kompetencje których poszukuje pracodawca na podstawie stworzonego na tę potrzebę tak zwanego profilu kompetencyjnego. Tak naprawdę do końca ciężko jest wyczuć, co asesor chce sprawdzić w określonym zadaniu.

About

2 thoughts on “Proces rekrutacyjny przy użyciu Assessment Center

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *